• slajd5.png
  • slajd6.jpg
  • slajd7.jpg

Dom Sztuki

 

 

Szanowni Państwo – mieszkańcy osiedla Jary i wszyscy sympatycy Domu Sztuki!

 

Zabieramy Państwa w czwartą podróż sentymentalną do początków Domu Sztuki.

Przypomnimy w niej kilka ważnych cyklicznych wydarzeń artystycznych z lat 80. XX w. (Przypomnijmy, że w tamtej dekadzie, w 1984 roku, placówka rozpoczęła działalność). Jedne cykle przetrwały dłużej, inne krócej. Pierwszym z nich był cykl „Zbliżenia”. Opierał na symultaniczności różnych działań w poszczególnych salach Domu Sztuki, powiązanych wspólnym tematem. Przykładowo: na pierwszej imprezie z tego cyklu – i jednej z najlepszych w całej historii placówki! –

Z science-fiction na ty” (fot. 1-6), zorganizowanej wspólnie z redakcją czasopisma „Fantastyka” oraz Filmoteką Polską (dziś: Filmoteką Narodową-Instytutem Audiowizualnym FINA), w sali widowiskowej wyświetlano klasyczne i najnowsze filmy fantastyczno-naukowe, w Galerii urządzono nie tylko wystawę prac plastycznych, ale również jeden z pierwszych w Polsce pokazów gier komputerowych, zaś w którejś z mniejszych sal – konkurs o twórczości Stanisława Lema lub spotkanie z innym mistrzem prozy tego gatunku, Januszem Zajdlem.

Z science-fiction na ty” cieszyło się kolosalnym powodzeniem, gdyż w Polsce była wtedy moda na fantastykę: pod jej płaszczykiem pisarze, plastycy i filmowcy przemycali aluzje do reżimów totalitarnych, co w kraju otrząsającym się ze stanu wojennego trafiało na szczególnie podatny grunt.

Dom Sztuki poszedł za ciosem i w początkach 1985 roku zaprosił tym razem fanów horroru i niesamowitości na imprezę „W tym domu straszy” (fot. 7-9, na fot. 8 wiersze czyta Marek Oberżyn).

Wspomniana Filmoteka Polska obchodziła w 1985 r. jubileusz 30-lecia swego istnienia. Ponieważ była – i jest! – stałym, wypróbowanym partnerem Domu Sztuki, zwłaszcza rzecz jasna kina i Dyskusyjnego Klubu Filmowego, seanse oraz spotkania jubileuszowe miały miejsce nie tylko w warszawskim Iluzjonie, lecz także przy Wiolinowej 14 na Ursynowie, podczas „Weekendu z Filmoteką” (na fot. 10 prelekcję przed filmem archiwalnym dla dzieci wygłasza ówczesny główny filmograf Filmoteki Polskiej Jan Słodowski).

Kino Domu Sztuki zapraszało na dwie imprezy cykliczne. Na seansach z cyklu „Film Miesiąca” prezentowało ambitne nowości repertuaru zagranicznego. Z kolei „Ursynowska Premiera Filmowa” była zarezerwowana dla nowego filmu polskiego i wzbogacona spotkaniem z twórcami. Na takim właśnie pokazie widzowie zobaczyli znakomity debiut reżyserski Waldemara Krzystka „W zawieszeniu” (1987), z Krystyną Jandą w głównej roli kobiecej (oboje na fot. 14).

Dom Sztuki zawsze pamiętał o swoich najmłodszych bywalcach: o dzieciach(fot. 11-13).

Czwartą podróż sentymentalną do początków Domu Sztuki kończymy… powrotem do pierwszej. Reprodukujemy ilustrowany barwnymi zdjęciami reportaż

z placówki, który ukazał się wkrótce po jej otwarciu w tygodniku „Stolica”.

 

Zapraszamy do oglądania.

 

Ciąg dalszy nastąpi.

 

Serdecznie pozdrawiamy

Dyrektor i Pracownicy Domu Sztuki

 

Zdjęcia 1-6 "Z science-fiction na ty 26-28.10.1984"

Zdjęcia 7-9 "W tym domu straszy 22-24.02.1985"

Zdjęcie 10 "Weekend z Filmoteką 19-21.04.1985"

Zdjęcie 11 "Spektakl dla dzieci A to są cztery pory roku 31.01.1987"

Zdjęcia 12&13 "Karnawałowy bal przebierańców 01.02.1987"

Zdjęcie 14 "Ursynowska Premiera Filmowa W zawieszeniu 20.05.1987"

Zdjęcie 15  "Pismo Stolica 04.04.2984"